1. de
  2. en
  3. uk

AHK TECH

IT TECHNOLOGY HUB

(+48) 225-310-554

ul. Grzybowska 87
PL 00-844 Warszawa

AHK TECH - Blogpost

21/08/2024

Niemiecki podatek od działalności gospodarczej

Niniejszy artykuł wyjaśnia najważniejsze elementy podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer). Jest to podatek nieznany w polskim systemie prawnym. W przypadku niemieckiej GmbH należy traktować go jako jedną ze składowych niemieckiego CIT. 

 

 1. Ogólne informacje
Niemiecki podatek od działalności gospodarczej jest podatkiem dochodowym gminnym z elementami podatku majątkowego. To właśnie niemieckie gminy mają prawo do jego poboru. W Niemczech wszystkie gminy z tego prawa korzystają, jednakże poziom obciążenia w gminach bywa różny. Należy mieć na uwadze ten faktor przy lokalizacji Państwa działalności gospodarczej w Niemczech. Zasadą jest, że czym bardziej atrakcyjna lokalizacja, tym stawka Gewerbesteuer jest niższa. Niemieckie gminy corocznie ustalają stawkę podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuerhebesatz) na jednolity w skali kraju wskaźnik podstawy opodatkowania (§ 11 Gewerbesteuergesetz - GewStG). W 2006 roku średnia krajowa wyniosła 391 procent. Podatkowi od działalności gospodarczej podlega każda działalność gospodarcza w rozumieniu § 15 ust. 2 Einkommensteuergesetz (EStG) oraz każda niemiecka spółka kapitałowa.

 

 2. Dochód z działalności gospodarczej

Dochód z działalności gospodarczej to zysk z działalności gospodarczej ustalany zgodnie z przepisami Einkommensteuergesetz (EStG) lub Körperschaftsteuergesetz (KStG), powiększony i pomniejszony o określone doliczenia i odliczenia zgodnie z przepisami Gewerbesteuergesetz (GewStG).

Najważniejsze doliczenia (§ 8 GewStG) to:
- wszystkie koszty odsetek, renty, świadczenia trwałe oraz udziały w zyskach cichych wspólników w wysokości 25%,
- 25% następujących zryczałtowanych udziałów finansowych:
  - 25% opłat licencyjnych i koncesyjnych,
  - czynsze, dzierżawy i raty leasingowe:
    - 20% w przypadku ruchomych środków trwałych,
    - 50% w przypadku nieruchomości,
- zwolnione z podatku tzw. dywidendy rozproszone, jeśli udział w kapitale spółki wynosi mniej niż 15%,
- darowizny w rozumieniu § 9 ust. 1 pkt 2 KStG.

Skonta, premie i rabaty w ramach zwykłej działalności gospodarczej oraz licencje dystrybucyjne są nadal wyłączone z doliczenia. Aby chronić małe i średnie przedsiębiorstwa, wprowadzono kwotę wolną od podatku w wysokości 100.000 euro dla sumy udziałów finansowych (1. i 2.).

 

Najważniejsze odliczenia (§ 9 GewStG) to:
- 1,2% wartości jednolitej nieruchomości należącej do majątku przedsiębiorstwa. Od 1.1.2008 r. odliczenie może być zastosowane tylko wtedy, gdy nieruchomość nie jest zwolniona z podatku od nieruchomości.
- Udziały w zysku spółki osobowej prowadzącej działalność gospodarczą.

 

3. Kwota wolna (§ 11 GewStG):
Dochód z działalności gospodarczej po uwzględnieniu doliczeń i odliczeń nie podlega opodatkowaniu podatkiem od działalności gospodarczej w przypadku:
- osób fizycznych i spółek osobowych do kwoty 24.500 euro oraz
- określonych innych osób prawnych, takich jak stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, do kwoty 5.000 euro.

Dla spółek kapitałowych nie przewidziano kwoty wolnej od podatku.

 

4. Stawka podatkowa, wskaźnik podatkowy (§ 11 GewStG):
Dochód z działalności gospodarczej po odjęciu kwoty wolnej, pomnożony przez tzw. wskaźnik podatkowy, daje wskaźnik podstawy opodatkowania. Wskaźnik ten jest następnie mnożony przez stawkę podatku, co daje kwotę zobowiązania podatkowego. Od momentu reformy podatkowej dla przedsiębiorstw z 2008 r. wskaźnik podstawy opodatkowania dla wszystkich przedsiębiorstw wynosi jednolicie 3,5%.

Dawna progresywna stawka podatkowa dla przedsiębiorstw indywidualnych i spółek osobowych została zniesiona. Jednocześnie dla tych przedsiębiorstw zwiększono współczynnik zaliczenia ustalonego wskaźnika podstawy opodatkowania z 1,8-krotności do 3,8-krotności.

 

 5. Stawka podatkowa

Stawka podatku od działalności gospodarczej, ustalana przez poszczególne gminy dla wszystkich przedsiębiorstw, mnożona przez wskaźnik podstawy opodatkowania, daje ostateczną kwotę podatku od działalności gospodarczej.

Stawki podatkowe niemieckich miast o liczbie ludności powyżej 50.000 mieszkańców znajdują się na stronach internetowych Niemieckiego Zrzeszenia Izb Przemysłowo-Handlowych (Deutscher Industrie- und Handelskammertag - DIHK) (www.dihk.de), a dla mniejszych gmin na stronach internetowych regionalnych Izb Przemysłowo-Handlowych (IHK) oraz odpłatnie na stronie Federalnego Urzędu Statystycznego (Statistisches Bundesamt) (www.destatis.de).

 

**Przykład dla spółki kapitałowej:**
- Dochód z działalności gospodarczej: 50.000,00 euro
- Wskaźnik podstawy opodatkowania 3,5%: 1.750,00 euro
- x Stawka podatkowa (Berlin) 410% = Podatek od działalności gospodarczej: 7.175,00 euro

 

6. Zaliczanie podatku od działalności gospodarczej na poczet podatku dochodowego
Zgodnie z § 35 Einkommensteuergesetz (EStG) zapłata podatku od działalności gospodarczej w przedsiębiorstwach osób fizycznych jest zaliczana na poczet zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od dochodów z działalności gospodarczej.

W wyniku zmian wprowadzonych przez reformę podatkową dla przedsiębiorstw z 2008 r. współczynnik zaliczenia wzrósł z 1,8-krotności do 3,8-krotności wskaźnika podstawy opodatkowania. W związku z tym podatek od działalności gospodarczej może być zazwyczaj w pełni zaliczony na poczet podatku dochodowego, przy stawce podatkowej wynoszącej około 380% (dotychczas około 340%) lub 400% włącznie z dodatkiem solidarnościowym.

 

**Przykład:**
Jednoosobowy przedsiębiorca osiąga zysk z działalności gospodarczej w wysokości 50.000 euro.
- Podatek od działalności gospodarczej przy stawce 410%: 3.659,25 euro
- Kwota zaliczenia zryczałtowana (3,8 x wskaźnik podstawy opodatkowania, tutaj 892,5 euro): 3.391,50 euro
- Ostateczne obciążenie podatkiem od działalności gospodarczej: 267,75 euro

 

Warunkiem zaliczenia podatku od działalności gospodarczej jest dodatnie zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego. Wysokie doliczenia mogą spowodować, że podatek od działalności gospodarczej przewyższy podatek dochodowy, co ograniczy możliwość jego zaliczenia. Nie ma możliwości przeniesienia wstecz lub na przyszłość niewykorzystanej kwoty zaliczenia.

 

7. Możliwość odliczenia jako koszt uzyskania przychodu
Możliwość odliczenia podatku od działalności gospodarczej jako kosztu uzyskania przychodu została zniesiona na mocy przepisów reformy podatkowej dla przedsiębiorstw z 2008 r., zarówno dla przedsiębiorstw osób fizycznych, jak i spółek kapitałowych. W celu zrekompensowania wynikającego z tego zwiększenia podstawy opodatkowania podatkiem od działalności gospodarczej, dla wszystkich przedsiębiorstw obniżono wskaźnik podstawy opodatkowania z 5% do 3,5%.

Brak możliwości odliczenia podatku od działalności gospodarczej jako kosztu uzyskania przychodu ma zastosowanie po raz pierwszy do podatku od działalności gospodarczej ustalonego za okresy rozliczeniowe, które kończą się po 31 grudnia 2007 r. Nie ma znaczenia, w którym roku podatkowym podatek od działalności gospodarczej został zapłacony, lecz data jego ustalenia. W przypadku podatku od działalności gospodarczej ustalonego przed 31 grudnia 2007 r., ale zapłaconego dopiero w 2008 r., możliwość jego odliczenia jako kosztu uzyskania przychodu pozostaje także w roku podatkowym 2008. W przypadku roku obrotowego różniącego się od kalendarzowego, zmiany te należy uwzględnić po raz pierwszy w latach obrotowych rozpoczynających się przed 1 stycznia 2008 r. i kończących się w 2008 r. W związku z tym zmiany te mają zastosowanie już w roku obrotowym rozpoczynającym się w 2007 r. i trwającym do 2008 r. Podatek od działalności gospodarczej ustalony za rok obrotowy 2007/2008, który został ustalony w 2008 r., nie może być więc odliczony jako koszt uzyskania przychodu.

 

 8. Decyzja podatkowa dotycząca podatku od działalności gospodarczej
Za ustalenie podstaw opodatkowania, a także za ustalenie wskaźnika podstawy opodatkowania oraz wydanie decyzji dotyczącej wskaźnika podstawy opodatkowania, odpowiedzialny jest Urząd Skarbowy (Finanzamt), na którego obszarze znajduje się działalność gospodarcza. Wskaźnik podstawy opodatkowania stanowi podstawę do ustalenia podatku od działalności gospodarczej. Podatek od działalności gospodarczej jest ustalany przez odpowiednią gminę w drodze decyzji podatkowej dotyczącej podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuerbescheid).

 

Podatek od działalności gospodarczej staje się wymagalny miesiąc po wydaniu decyzji podatkowej, o ile nie został już pokryty poprzez zaliczki.

 

 9. Zaliczki

Zaliczki na podatek od działalności gospodarczej, o ile zostały ustalone, są płatne w przypadku roku obrotowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym 15 lutego, 15 maja, 15 sierpnia i 15 listopada każdego roku.

W przypadku roku obrotowego różniącego się od kalendarzowego, zaliczki są płatne już w trakcie tego roku obrotowego.

 

 10. Straty z działalności gospodarczej
W przypadku powstania strat, zasadniczo mogą one zostać odliczone w późniejszych latach, w których osiągnięto dodatnie dochody z działalności gospodarczej, jako kwoty odliczeń (przeniesienie straty). Przeniesienie straty wstecz nie jest dopuszczalne w przypadku podatku od działalności gospodarczej.

Bieżący dochód z działalności gospodarczej jest pomniejszany o straty z działalności gospodarczej z lat poprzednich. Od okresu rozliczeniowego 2004 roku, jest to możliwe jedynie do kwoty 1 mln euro (§ 10a GewStG). Nadwyżka strat może być kompensowana z bieżącymi zyskami jedynie w 60%.

 

 11. Przeniesienie straty przy zmianie wspólnika

W przypadku przeniesienia strat z podatku od działalności gospodarczej spółek kapitałowych stosuje się odpowiednio zasady nabycia spółki shelfowej (Mantelkauf) zgodnie z § 8c Körperschaftsteuergesetz (KStG).

 

Ponadto, w przypadku przedsiębiorstw osób fizycznych (jednoosobowych, spółek osobowych), przeniesienie strat z podatku od działalności gospodarczej nie jest możliwe, jeśli następuje zmiana właściciela przedsiębiorstwa lub wspólnika (brak tożsamości przedsiębiorcy).

 

 

 

 

 

 

Polecamy także inne artykuły:

26 sierpnia 2024
W dobie cyfryzacji, zarządzanie zobowiązaniami wobec systemu ubezpieczeń społecznych staje się coraz bardziej zautomatyzowane i
23 sierpnia 2024
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) w Niemczech wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności,
22 sierpnia 2024
Zarządzanie firmą w Niemczech jest procesem, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga szczegółowej
22 sierpnia 2024
W Niemczech obecnie istnieje 78 regionalnych Izb Przemysłowo-Handlowych (IHK - Industrie- und Handelskammer) oraz Izba

AHK TECH

IT TECHNOLOGY HUB

ul. Grzybowska 87
PL 00-844 Warszawa

(+48) 225-310-554

Dołącz do nas na:

Chcemy, by Warszawa była wielka. Wierzymy, że jest wielką.

W naszym hubie kreślimy plany, robimy szkice wielkiej Warszawy przyszłości.

Strona chroniona prawem autorskim! Polityka prywatności | Impressum

Seitedesign und Management: Maciej Pikuliński