1. de
  2. en
  3. uk

AHK TECH

IT TECHNOLOGY HUB

(+48) 225-310-554

ul. Grzybowska 87
PL 00-844 Warszawa

AHK TECH - Blogpost

22/08/2024

Podniesienie kapitału w niemieckiej spółce

 

Podniesienie kapitału w niemieckich spółkach akcyjnych (AG)

Ustawa o spółkach akcyjnych w §§ 182 do 206 AktG bardzo szczegółowo zajmuje się różnymi rodzajami podwyższenia kapitału. Ogólnie rozróżnia się między efektywnym a nominalnym podwyższeniem kapitału. Efektywne podwyższenia kapitału prowadzą do rzeczywistego zwiększenia kapitału własnego, natomiast nominalne oznaczają jedynie przesunięcie kosztem rezerw na korzyść kapitału zakładowego (wymiana pasywów). Wszystkie podwyższenia kapitału wymagają wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia i stają się skuteczne dopiero po wpisaniu do rejestru handlowego.

 

Efektywne podwyższenie kapitału Ustawa rozróżnia tu zwykłe, warunkowe i upoważnione podwyższenie kapitału. Te formy stanowią finansowanie zewnętrzne, ponieważ dopływ środków pochodzi ze źródeł spoza spółki.

 

Podstawową formą podwyższenia kapitału jest dopływ nowego kapitału poprzez zwykłe podwyższenie kapitału (§§ 182 do § 191 AktG). Wymaga ono uchwały walnego zgromadzenia, która zmienia statut (§ 182 AktG) i jest realizowane przez emisję nowych akcji po ustalonej cenie emisyjnej, która nie może być niższa od wartości nominalnej (§ 9 AktG). Warunkowe podwyższenie kapitału (§§ 192 do § 201 AktG) ma miejsce wtedy, gdy zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia podwyższenie kapitału zakładowego ma nastąpić tylko w takim zakresie, w jakim akcjonariusze skorzystają z prawa wymiany lub prawa poboru (§ 192 AktG). Zapewnia ono realizację roszczeń dotyczących akcji wynikających z praw wymiany i poboru z obligacji zamiennych lub programów opcji na akcje, przygotowuje fuzje lub umożliwia przyznanie pracownikom spółki prawa poboru nowych akcji (udział pracowniczy w kapitale). Upoważnione kapitał (§§ 202 do § 206 AktG) daje walnemu zgromadzeniu możliwość upoważnienia zarządu na okres nie dłuższy niż pięć lat do podwyższenia kapitału zakładowego o maksymalnie 50% dotychczasowego kapitału zakładowego. Służy to ułatwieniu pozyskania kapitału i daje zarządowi możliwość wyboru odpowiedniego momentu na podwyższenie kapitału (warunki rynkowe w momencie emisji), bez konieczności ponownej uchwały walnego zgromadzenia.

 

Formy efektywnego podwyższenia kapitału

Zasadniczo istnieją dwie formy podwyższeń kapitału:

  • Emisje z prawem poboru, w ramach których dotychczasowi akcjonariusze otrzymują prawa poboru do udziału w podwyższeniu kapitału (czyli do zakupu nowych, dodatkowych akcji). Dzięki temu dotychczasowi akcjonariusze mogą utrzymać swój procentowy udział w spółce i nie podlegają efektowi rozwodnienia.
  • Podwyższenia kapitału z wyłączeniem prawa poboru.

 

Istnieje kilka możliwych sposobów przeprowadzenia podwyższenia kapitału:

  • W procedurze bookbuilding po fazie reklamowej ustala się okres zapisów, podobnie jak przy wprowadzeniu akcji na giełdę, który później kończy się przydziałem nowych akcji.
  • Block Trade polega na sprzedaży wszystkich nowych akcji bankowi inwestycyjnemu, który z kolei próbuje je sprzedać na rynku na własne ryzyko.
  • Trzecia opcja, która zyskała popularność w ostatnich latach, to przyspieszony bookbuilding, gdzie nowe akcje są sprzedawane zainteresowanym inwestorom w krótkim czasie (w zależności od sytuacji rynkowej, często w ciągu kilku godzin do 1–2 dni).
  • Wypłata dywidendy może być połączona w czasie ze zwykłym podwyższeniem kapitału w ramach tzw. procedury „wypłać i zwróć”, gdy obciążenia podatkowe przy zatrzymaniu zysków są wyższe niż przy wypłacie dywidendy. Dlatego procedura „wypłać i zwróć” straciła na znaczeniu w wyniku reformy podatkowej z 2000 roku w Niemczech.

 

Nominalne podwyższenie kapitału

Nominalne podwyższenia kapitału są finansowane ze środków własnych spółki (§§ 207 do § 220 AktG), dlatego stanowią finansowanie wewnętrzne. Przy podwyższeniach kapitału ze środków własnych możliwe jest przekształcenie tylko zysków i rezerw kapitałowych z ostatniego zatwierdzonego bilansu rocznego. Inne rezerwy mogą być całkowicie przekształcone – z wyjątkiem przypadku wystąpienia straty bilansowej lub przeniesienia straty (§ 208 ust. 2 AktG); natomiast rezerwy ustawowe i kapitałowe mogą być przekształcone tylko wtedy, gdy przekraczają 10% kapitału zakładowego (§ 208 ust. 1 AktG).

 

Bilans poprzedzający podwyższenie kapitału musi być zbadany i nie może być starszy niż 8 miesięcy (§ 209 ust. 1 AktG). Ponadto, przy zgłaszaniu podwyższenia kapitału należy zapewnić, że od daty bilansu nie nastąpiło pogorszenie sytuacji majątkowej.

 

Nominalne podwyższenie kapitału odbywa się technicznie poprzez emisję akcji gratisowych. W tym przypadku nie następuje żaden dopływ środków (wymiana pasywów), ponieważ akcjonariusze nie muszą wnosić wkładów gotówkowych. Przez emisję akcji gratisowych całkowita wartość spółki pozostaje niezmieniona, ale jest rozdzielona na większą liczbę akcji, co powoduje spadek ceny pojedynczej akcji. Akcjonariusze nie otrzymują więc nic za darmo przez nominalne podwyższenie kapitału; dlatego nazwa akcje gratisowe jest myląca.

 

Przyczyną tej formy jest obniżenie wysokiego kursu akcji („ciężkie akcje”) w celu poprawy atrakcyjności na giełdzie. Nominalne podwyższenia kapitału również stają się skuteczne dopiero po wpisaniu do rejestru handlowego (§ 211 AktG), przy czym prawnie zakłada się, że nowe akcje są w pełni opłacone.

 

 

Podniesienie kapitału w niemieckich spółkach z o.o. (GmbH)

Efektywne podwyższenie kapitału zgodnie z § 55 GmbHG wymaga uchwały o podwyższeniu kapitału, która zmienia umowę spółki, przejęcia zobowiązania do wniesienia wkładu kapitałowego oraz wpisu do rejestru handlowego. Ponieważ prawo do udziału w efektywnym podwyższeniu kapitału dla dotychczasowych wspólników nie jest zagwarantowane ustawą (brak ustawowego prawa poboru jak w przypadku spółki akcyjnej), możliwe są zmiany w udziałach w spółce oraz straty majątkowe, o ile umowa spółki nie zawiera odpowiednich regulacji.

 

„Pośrednią” formą podwyższenia kapitału jest możliwość żądania dopłat (§ 27 i § 28 GmbHG), co znacznie upraszcza dofinansowanie spółki GmbH.

 

 

Wniesienie tzw. wkładu cichego

Przyjęcie cichych wspólników prowadzi do napływu środków finansowych i jest uregulowane w §§ 230 do § 236 HGB. Cisi wspólnicy nie muszą uczestniczyć w stratach, jednakże muszą być uczestnikami w zyskach (§ 231 HGB). Zmiana formy prawnej nie jest wymagana przez przystąpienie cichych wspólników; istniejąca forma prawna tworzy z cichym wspólnikiem spółkę wewnętrzną, która nie jest widoczna na zewnątrz. Spółka cicha może być wykazana jako kapitał własny tylko wtedy, gdy uczestniczy również w stratach; udział jedynie w zyskach prowadzi do wykazania jej jako zobowiązanie obce. Spółka cicha wymaga w przypadku spółki akcyjnej zgody walnego zgromadzenia. Uczestniczący w stratach wkład cichego wspólnika przechodzi do majątku przedsiębiorstwa (§ 230 ust. 2 HGB).

 

 

 

 

Polecamy także inne artykuły:

26 sierpnia 2024
W dobie cyfryzacji, zarządzanie zobowiązaniami wobec systemu ubezpieczeń społecznych staje się coraz bardziej zautomatyzowane i
23 sierpnia 2024
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) w Niemczech wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności,
22 sierpnia 2024
Zarządzanie firmą w Niemczech jest procesem, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga szczegółowej
22 sierpnia 2024
W Niemczech obecnie istnieje 78 regionalnych Izb Przemysłowo-Handlowych (IHK - Industrie- und Handelskammer) oraz Izba

AHK TECH

IT TECHNOLOGY HUB

ul. Grzybowska 87
PL 00-844 Warszawa

(+48) 225-310-554

Dołącz do nas na:

Chcemy, by Warszawa była wielka. Wierzymy, że jest wielką.

W naszym hubie kreślimy plany, robimy szkice wielkiej Warszawy przyszłości.

Strona chroniona prawem autorskim! Polityka prywatności | Impressum

Seitedesign und Management: Maciej Pikuliński