1. de
  2. en
  3. uk

AHK TECH

IT TECHNOLOGY HUB

(+48) 225-310-554

ul. Grzybowska 87
PL 00-844 Warszawa

AHK TECH - Blogpost

21/08/2024

Umowy IT w Niemczech

Ze względu na powszechną popularyzację technologii informatycznych, a także skomplikowanie obowiązujących przepisów prawa IT, znajomość zagadnień związanych z zawieraniem umów i świadczeniem usług IT ma obecnie ogromne znaczenie dla przedsiębiorców świadczących usługi IT na terytorium Niemiec. Nierzadko o sukcesie przedsięwzięcia informatycznego decyduje prawidłowo skonstruowana i odpowiednio zabezpieczająca interesy przedsiębiorcy umowa IT. Równie istotnym zagadnieniem jest zapewnienie stosownej ochrony praw IP i praw autorskich do utworów, które powstały podczas wykonywania usług na rzecz kontrahenta.


Rodzaje umów i ich kategoryzacja prawna


Z uwagi na odmienny dla każdej umowy IT przedmiot umowy, a także wynikające z niej zobowiązania stron i uzgodnione postanowienia, umowa IT może być zakwalifikowana do różnych rodzajów umów, z których najpopularniejszymi są:

 

  1. Umowa sprzedaży - Umowa przeniesienia własności oprogramowania jest umową kupna. Przedmiotem umowy kupna musi być nabycie wyłącznie samego oprogramowania bez świadczenia dodatkowych usług na rzecz kupującego, zaś jeżeli nabyciu oprogramowania towarzyszy dodatkowe zobowiązanie wynikające z umowy o dzieło, np., instalacja, integracja, testy wydajności i parametryzacja to całą umowę przeniesienia własności należy zakwalifikować jako umowę o dzieło.
  2. Umowa o dzieło – Przedmiotem umowy o dzieło może być zarówno wytworzenie lub zmodyfikowanie rzeczy, jak i inny rezultat, który ma zostać osiągnięty dzięki pracy lub usługom. Przykładem umowy o dzieło jest np. stworzenie oprogramowania na zamówienie.
  3. Umowa licencyjna oprogramowania - Umowa licencyjna reguluje sposób, w jaki program może być wykorzystywany przez osoby trzecie. Jest ona zawierana między twórcą oprogramowania (licencjodawcą) a użytkownikiem (licencjobiorcą) i określa warunki użytkowania oraz serwisowania oprogramowania.


Najistotniejsze klauzule umowne w umowach B2B:

  1. W zakresie rękojmi i gwarancji –  np. dotyczące skrócenia okresu przedawnienia roszczeń z tytułu rękojmii z 2 lat do 1 roku (krótszy okres przedawnienia jest niedozwolony)
  2. W zakresie odpowiedzialności – np. ograniczenie odpowiedzialności za szkody spowodowane przez siebie i swoich przedstawicieli prawnych lub zastępców do czynów umyślnych lub rażącego niedbalstwa. 
  3. W zakresie użytkowania programu na podstawie udzielonej licencji – np. ograniczenie liczby instalacji, zakaz inżynierii wstecznej lub zakaz udostępniania programu osobom trzecim.
  4.  Klauzula tajemnicy handlowej - zobowiązanie stron do zachowania w tajemnicy wszystkich  informacji i dokumentów otrzymanych w ramach współpracy. 
  5. Ochrona znaku towarowego w Niemczech


Podkreślenia wymaga fakt, iż poza prawidłowo sformułowaną umową niezwykle istotnym dla zabezpieczenia interesów przedsiębiorcy z branży IT jest również ochrona na gruncie prawa własności intelektualnej – np. poprzez zastrzeżenie znaku towarowego w rejestrze prowadzonym przez Niemiecki Urząd Patentów i Znaków Towarowych (DPMA). Ochrona znaku towarowego powstaje z chwilą wpisania znaku towarowego do rejestru. Okres ochrony rozpoczyna się w dniu zgłoszenia i wynosi dziesięć lat. Powyższy okres może zostać przedłużony na kolejne dziesięć lat. Ochrona dotyczy m.in. zakazu oferowania przez podmioty trzecie towarów pod chronionym znakiem towarowym, wprowadzania ich do obrotu lub posiadania ich w wyżej wymienionych celach, a także zakazu używania objętego ochroną oznaczenia jako nazwy handlowej lub oznaczenia przedsiębiorstwa.

 

Zalecenia 

  1. Umowy powinny być sformułowane w sposób precyzyjny i zrozumiały, tak aby zminimalizować możliwość wystąpienia potencjalnych sporów, w szczególności w zakresie ogólnych warunków umownych. 
  2. Legal Compliance: regularny audyt umów pod kątem zgodności z prawem i przepisami obowiązującymi w przedsiębiorstwach, w celu minimalizacji ryzyka i zapobiegania naruszeniom prawnym.
  3. Wskazane jest zasięgnięcie porady prawnej w celu zapewnienia, aby wszystkie wymogi prawne były spełnione, a interesy stron odpowiednio chronione.
     

 

 

 

 

 

 

Polecamy także inne artykuły:

26 sierpnia 2024
W dobie cyfryzacji, zarządzanie zobowiązaniami wobec systemu ubezpieczeń społecznych staje się coraz bardziej zautomatyzowane i
23 sierpnia 2024
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) w Niemczech wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności,
22 sierpnia 2024
Zarządzanie firmą w Niemczech jest procesem, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga szczegółowej
22 sierpnia 2024
W Niemczech obecnie istnieje 78 regionalnych Izb Przemysłowo-Handlowych (IHK - Industrie- und Handelskammer) oraz Izba

AHK TECH

IT TECHNOLOGY HUB

ul. Grzybowska 87
PL 00-844 Warszawa

(+48) 225-310-554

Dołącz do nas na:

Chcemy, by Warszawa była wielka. Wierzymy, że jest wielką.

W naszym hubie kreślimy plany, robimy szkice wielkiej Warszawy przyszłości.

Strona chroniona prawem autorskim! Polityka prywatności | Impressum

Seitedesign und Management: Maciej Pikuliński